2020/09/30

Dlaczego hortensja nie kwitnie?

Hortensje to bardzo atrakcyjna grupa roślin. Nie bez powodu nazywane są królowymi późnego lata i jesieni. Warto je mieć w swoim ogrodzie, z uwagi na bardzo długie kwitnienie i wysoką zdrowotność. Hortensję bowiem rzadko zapadają na choroby. Niestety często się zdarza, że nie zakwitają. Żeby zrozumieć, gdzie leży problem najpierw należy wiedzieć, jaki gatunek hortensji znajduje się w Twoim ogrodzie.
 
Nie kwitnący szpaler hortensji ogrodowej

Sprawdź jaki gatunek hortensji posiadasz w swoim ogrodzie 
W Polsce najczęściej wyróżnia się 4 gatunki hortensji: 
  • hortensja ogrodowa (kwitnie na pędach zeszłorocznych), 
  • hortensja bukietowa (kwitnie na pędach jednorocznych), 
  •  hortensja krzewiasta (kwitnie na pędach jednorocznych),
  • hortensja pnąca( kwitnie na pędach jednorocznych)
 
Różnice pomiędzy hortensjami ogrodowymi, bukietowymi i krzewiastymi.  
Główna różnica jest widoczna w kształcie liścia. Po lewej stronie znajduje się liść hortensji ogrodowej, który jest mocniej ząbkowany i większy od liścia hortensji np. bukietowej (z prawej strony zdjęcia).
Hortensja ogrodowa wyróżnia się także kolorem kwiatów, najczęściej są one różowe lub niebieskie, w zależności od pH gleby na której rośną. Natomiast kwiaty hortensji bukietowych są białe lub białe przebarwiające się na różowo, lekko czerwono, zielono. 
Poza tym hortensja ogrodowa kwitnie w formie "kul", natomiast kwiaty hortensji bukietowych są z reguły podłużne, stożkowate. Z kolei u hortensji krzewiastych np. odmiany "Annabelle" (zdjęcie powyżej), kwiatostany są także kuliste. Jednakże hortensje krzewiaste/drzewiaste są  znacznie większe od hortensji ogrodowej oraz bukietowej,  potrafią osiągać rozmiary do 2,4 m.  
 
Poniżej przedstawiam główne przyczyny braku kwitnienia, różnych odmian hortensji
 
1. Przemarzanie pąków kwiatowych hortensji ogrodowych.
Najbardziej kapryśna jest hortensja ogrodowa, która często nie zakwita z powodu przemarzania pąków kwiatowych. Roślina ta, kwitnie bowiem na zeszłorocznych pędach. I nie ważne czy zima była surowa czy nie. Hortensja ogrodowa przemarza najczęściej jesienią (zbyt późne wejście w stan spoczynku) lub wczesną wiosną (roślina za szybko puszcza soki). Jeśli chcę się tego uniknąć to należy roślinę bardzo dokładnie okrywać na zimę. Z uwagi, że wczesną wiosną zdarzają się nagłe, minusowe temperatury, nie należy się spieszyć z odkrywaniem rośliny. Choć i to nie daję gwarancji kwitnienia w przypadku ostrych zim lub intensywnych przymrozków wczesnowiosennych. Najlepiej roślinę odkryć/przewietrzać wczesną wiosną po przymrozkach (żeby uniknąć przegrzania) i zakryć ponownie, gdy synoptycy zapowiedzą przymrozki. 
 
Czy są odmiany hortensji ogrodowych odporne na przemarzanie? 
Tak, są odmiany hortensji ogrodowych, które są odporniejsze na przemarzanie i zakwitają bez okrywania. Odwiedzając ogrody botaniczne, miałam okazję obserwować, że większość odmian hortensji ogrodowych (97%) nie zakwitła. 
Udało mi się znaleźć 3 perełki, które jako jedyne zakwitły: 
  • Hortensja ogrodowa "Rebecca" – kwitła na wszystkich pędach:
  • Hortensja ogrodowa "Bouqet Rose" -częściowo zakwitła;
  • Hortensja ogrodowa dwukolorowa „Jip Blue” - częściowo zakwitła.

Pozostałe gatunki hortensji są odporne na przemarzanie  

Poza tym, odporne na przemarzanie są pąki kwiatowe hortensji bukietowych, krzewiastych oraz pnących. Odmiany te kwitną na pędach jednorocznych, więc nie trzeba ich w ogóle okrywać. Są praktycznie bezobsługowe i polecane każdemu początkującemu ogrodnikowi.

2. Nieodpowiednie przycinanie hortensji 

Kolejną przyczyną braku kwitnienia jest nieodpowiednie cięcie, które jest uzależnione od odmiany hortensji.

Cięcie hortensji ogrodowej 

W przypadku hortensji ogrodowych usuwa się jedynie przekwitnięte kwiatostany oraz suche/przemarznięty pędy. Z tego typu cięciem sanitarnym, nie należy się spieszyć. Często bowiem, hortensja bardzo późno zaczyna "budzić się do życia", a tylko wtedy widoczne są przemarznięte pędy. Roślina wytwarza kwiatostany w roku poprzednim, więc nie można usuwać pędów, na których  w danym roku zakwitnie. 

Cięcie hortensji bukietowej i krzewiastej 

W przypadku hortensji bukietowej i krzewiastej cięcia dokonuje się w marcu/kwietniu. Najpierw wykonuje się cięcia sanitarne tj. usuwa się wszystkie słabe, połamane, porażone i krzyżujące się pędy. Następnie można dokonać cięcia właściwego. 

Są dwa sposoby cięcia, uzależnione od tego co chcemy uzyskać

  • duże kwiatostany – jeśli zależy nam na dużych kwiatostanach, to koniecznie należy ciąć niżej tj. nad 2 lub 3 oczkiem. Te przycięcie spowoduje mniejszą ilość, dużych kwiatostanów;
  • bukiet kwietny - można także ciąć wyżej tj. 50-60 cm od ziemi, dzięki czemu kwiatów będzie znacznie więcej, ale nie będą już tak efektownie duże. 

W przypadku młodych hortensji, zaleca się niskie cięcie, które sprawi, że roślina się wzmocni i zacznie wypuszczać silniejsze/sztywniejsze pędy. Co jest bardzo ważne, ponieważ kwiaty hortensji mają tendencję do przewieszania, a nawet kładzenia się na ziemi. Nie trzeba się bać cięcia, hortensja zawsze "odbije" i będzie kwitła w tym samym roku na przyciętym pędzie. 

3. Zbyt głębokie sadzenie 

Podobno, jak hortensję ogrodową posadzi się zbyt głęboko to nie zakwitnie. Dlatego najlepiej sadzić ją na tej samej głębokości, na której rosła wcześniej. 

4. Nieodpowiednie stanowisko 

Większość roślin potrzebuje odpowiednią ilość słońca do kwitnienia. Wprawdzie hortensja ogrodowa uwielbia stanowiska pół cieniste, to jednak nie można jej sadzić w całkowitym cieniu. Natomiast hortensje krzewiaste i bukietowe "kochają słońce" więc na takim stanowisku będą się czuły najlepiej. Nie zaszkodzi im także półcień, choć na mokrym stanowisku mogą chorować. 

5. Nieodpowiednie pH gleby

Hortensje nie lubią gleb zasadowych, wtedy będą miały problemy z pobieraniem składników pokarmowych. To z kolei, może prowadzić do niedoborów i braku kwitnienia. Idealna dobrana ziemia ma ph 5,5-6 czyli jest lekko kwaśna. Jeśli ziemia jest zbyt zasadowa, można dodać kwaśnego torfu lub  nawozu na bazie siarki (np. do roślin kwaśnolubnych). Nie należy nawozić azotem roślin późnym latem/jesienią, ponieważ roślina musi wejść w stan spoczynku zimowego. 

Podsumowując, najczęściej nie zakwita hortensja ogrodowa ponieważ przemarzają jej pąki kwiatowe. Inne odmiany hortensji są mniej wymagające. Warto także dbać o odpowiednie stanowisko i parametry gleby.

2 komentarze:

  1. W tym roku kupiłam moje pierwsze hortensje. Kupowałam w szkółce, ładnie wyrośnięte ale nie kwitnące. Niestety nie zakwitły. Może dlatego, że posadziłam je w wielkim donicach a nie w gruncie? Pozdrawiam cieplutko :-)

    OdpowiedzUsuń