2017/08/28

Metoda na ślimaka

Ślimaki są nieoderwaną częścią naszego ekosystemu, a niektóre z nich objęte są ochroną. Niestety nie wszystkie gatunki są pożyteczne. Największe szkody na działkach i ogrodach wyrządza m.in Ślinik luzytański, który został zawleczony przypadkowo na tereny naszego kraju i Europy. W tej chwili nie ma już miejsca w Polsce, wolnego od tego szkodnika. Duża wilgotność i brak naturalnych wrogów spowodował, że na dzień dzisiejszy są plagą niemożliwą do zwalczenia. Rodzime ślimaki ze skorupkami żywią się głównie martwymi szczątkami roślin i wyrządzają niewielkie szkody w naszych uprawach. Natomiast "nagie" ślimaki sieją totalne spustoszenie wśród warzyw i roślin ozdobnych. 

Każdy ogrodnik mający chociażby grządkę własnych warzyw skazany jest na nieustaną walkę. Warto podkreślić, ze tytułowe żarłoczne mięczaki szczególnie upodobały sobie młode siewki roślin, po których często pozostaje jedynie śluz. Starsze rośliny nie są już tak chętnie zjadane, choć są wyjątki np.sałata i niektóre gatunku host.


Dlaczego nagie ślimaki są niebezpieczne dla naszego ogrodu:
  • są bardzo płodne, jeden osobnik składa przeciętnie około 500 jaj;
  • żerują głównie nocą, od 21:00 zaczyna się ich aktywności w związku z czym są trudne do wyłapania;
  • zjadają w całości młode siewki roślin ozdobnych i warzyw, często nie dają szansy na ich rozrost;
  • wystarczy jeden dorosły ślimak żeby dokonać dużych strat w plonach; 
  • nawet jeśli roślina nie została całkowicie zjedzona to pozostawiony śluz utrudnia jej ponowny rozrost; 
  • wrogami ślimaków są: ptaki, jeże, krety, żaby, ropuchy, które niechętnie jedzą ten gatunek ślimaka, poza tym występują w zbyt małej liczebności zwłaszcza jeśli działka znajduje się w dużej aglomeracji i jest dookoła zabudowana. 
Czym żywią się nagie ślimaki: 
  • roślinami w słabej kondycji;
  • martwymi szczątkami roślin;
  • głównie młodymi warzywami (np ogórki, groch, sałata, szpinak, lubczyk, melisa itp.);
  • rzadziej dojrzałymi warzywami (np sałata, rukola);
  • głównie młodymi siewkami roślin jednorocznych (np. cynie, aksamitki itp);
  • rzadziej dojrzałymi roślinami (np funkiami, aksamitkami);
  • owocami np. truskawkami, poziomkami;
  • padliną np.martwymi ślimakami.

Środki ochronno-zaradcze
Stosowanie barier uniemożliwiających poruszanie się ślimaków np.trociny, pokruszone muszelki lub skorupki od jajka, żwir z ostrymi krawędziami. Chcąc wysiać nasiona, najlepiej zrobić to w miejscu odizolowanym od ziemi np. w pojemniku znajdującym się na podwyższeniu, gdzie ślimaki będą miały utrudniony dostęp. Choć i tutaj nie ma 100% gwarancji ponieważ ślimaki są wstanie się wspiąć nawet po ścianie budynku. Ślimaki są bardzo wrażliwe na miedź, dlatego można zastosować miedziane poręcze, które niestety są bardzo drogie w zakupie. 

Metody zwalczania nagich ślimaków:

Metody naturalne
  • Ręczne zbieranie - ślimaki należy zbierać i usuwać. Przecięcie nożyczkami powoduje szybką śmierć. Przemieszczają się głównie w nocy oraz w chłodne dni deszczowe. W czasie upałów chowają się w zacienionych kryjówkach. Warto więc ślimaki wyłapywać po opadach deszczu. Martwe szkodniki, pozostawione na grządce są atrakcyjną pożywką dla innych ślimaków.
  • Uprawa warzyw i roślin, których ślimaki nie jedzą: cebula, cząber, tymianek, żurawka, paprocie, floks, różanecznik, goździk, tojeść, hortensja, bluszcz hedera. W sprzedaży dostępne są specjalne odmiany bezwonnych aksamitek, mniej atrakcyjnych dla ślimaków.
  • Stosowanie naturalnych pułapek, do których ślimaki chętnie wchodzą zwabione jakimś "smakołykiem". Można umieścić w ziemi plastikowe butelki wypełnione piwem, zwabione zapachem po prostu wpadają do tych pułapek i się topią. 
Metody chemiczne
Najbardziej efektywna metoda zwalczania plagi ślimaków. Najczęściej stosuje się związek organiczny o nazwie metaldehyd, który znajduje się w takich preparatach jak : Snacol, Agrecol, Ślimax, Ślimakol. Niewielka ilość granulek wystarczy żeby skutecznie zabezpieczyć grządkę warzyw czy młodych kiełków roślin. Ślimaki w pierwszej kolejności zjadają truciznę przez co tracą zainteresowanie naszymi roślinami. Niestety ma pewne ograniczenia. Metaldehyd jest  toksyczny i nie należy go bezpośrednio stosować na grządce warzyw i przypraw. Poza tym jest niebezpieczny dla zwierząt domowych. Odnotowano bardzo dużo przypadków zatruć prowadzących  nawet do zgonów psów, które zostały zwabione zapachem niebieskich granulek. W przypadku, gdy w ogrodzie znajdują się zwierzęta, preparat należy stosować w miejscach trudno dla nich dostępnych.
 
Stanowczo odradzam zakupu biodegradalnych preparatów mających w składzie fosforan żelaza. Są  mało wydajne, jeden ślimak jest wstanie zjeść kilkanaście granulek, zanim dojdzie u niego do zatrucia. Poza tym ich niska toksyczność powoduję długą i powolną śmierć.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz