2019/02/09

Szklany ozdobny kielich wypełniony roślinami

Piękna kompozycja roślin, odpowiednio wyeksponowana w przezroczystym, dekoracyjnym szkle, doda uroku każdemu wnętrzu. Zwłaszcza, gdy na zewnątrz panuje mroźna lub szara aura. Zieleń skomponowana z różnymi naturalnymi dodatkami np. szyszkami lub kamieniami ociepli klimat mieszkania. Zielona "kula" jest łatwa w wykonaniu i utrzymaniu wystarczy przestrzegać kilku prostych wskazówek.



Co nam będzie potrzebne? 
 1. Naczynie z przezroczystym szkłem tj: szklana kula,  duży słoik, kielich, szklana misa lub inne dekoracyjne szkło. W sklepach cieszą się dużą popularnością szklane kule, które można zawiesić na grubym sznurku. Generalnie im wyższy pojemnik z węższą szyjką tym lepsze warunki zapewnimy roślinom. Zwłaszcza gatunkom bardziej wymagającym pod kątem wilgotności powietrza. W przypadku sukulentów sprawdzi się płaskie naczynie. Ta grupa roślin będzie też odpowiednią opcją dla osób, które nie mają czasu na częste zabiegi pielęgnacyjne (w tym podlewanie).


2. Drenaż - najlepiej wykonać z keramzytu. Jest to naturalny, lekki, porowaty materiał odporny na działanie grzybów i pleśni. Najlepsza będzie mniejsza frakcja 2-4 mm, choć większe granulki też spełnią swoją rolę. 

3. Podłoże w którym będą rosnąć rośliny. Jeśli kompozycja ma się składać z roślin o małym zapotrzebowania na wodę to koniecznie musi to być podłoże przeznaczone do tego celu. Kupujemy więc "ziemie" do kaktusów lub dodajemy piasku do podłoża uniwersalnego. Lekkie, przepuszczalne podłoże pozwoli na lepszy rozwój systemu korzeniowego. W przypadku innych roślin (zamieszkujące bardziej wilgotne i żyzne rejony) sprawdzi się ziemia uniwersalna. Należy również pamiętać o odpowiednim  pH ziemi, jeśli zamierzamy umieścić mchy lub iglaki to należy dodać trochę kwaśnego torfu.

4. Miniaturowe rośliny, w tym miejscu sprawdzą się wszelkie młode, jeszcze nie wyrośnięte rośliny. Można wykorzystać sadzonki z naszych roślin doniczkowych, które łatwo się ukorzeniają np:

  • scindapsus złoty (wystarczy oderwać mała sadzonkę składająca się z 3-4 liści);
  • grubosz jajowaty (wystarczy dowolny fragment rośliny, może być to nawet pojedynczy listek); 
  • fiołek afrykański (sadzonkę można uzyskać przez podział dużej rośliny, pojedyńczy liść również łatwo ukorzenić); 
  • skrzydłokwiat (roślina wytwarza dużo roślin przybyszowych, które łatwo można rozdzielić)
W sklepach ogrodniczych można kupić też małe gotowe rośliny. Okazale prezentują się miniaturowe wersję drzewek iglastych i paproci (w OBI jest bogata oferta). Należy jednak pamiętać, że z biegiem czasu rośliny te przerosną nasze naczynie i koniecznie będzie ich radykalne przycięcie lub nawet usunięcie. W naszej kuli dobrze się będą prezentować małe kaktusy, które już tak szybko się nie rozrastają. 


Można także wykorzystać mchy i widłaki rosnące naturalnie na pniach lub w cienistych i wilgotnych rejonach naszego ogrodu. W tym celu najlepiej uciąć kawałek rośliny wraz z podłożem lub kawałkiem kory i umieścić go w naszej doniczce. Mchy i widłaki łatwo się przyjmuje pod warunkiem, że zapewni im się odpowiednią wilgotność  ziemi i powietrza.


5. Dodatki, które uzależnione są od tego co chcemy osiągnąć. W przypadku aranżacji z kaktusów można wykorzystać piasek którym posypiemy wierzchnią warstwę podłoża oraz dekoracyjne kamienie. Jeśli chcemy stworzyć małą wersję lasu, to konieczne potrzebne będą małe szyszki (np. olchy), kora, patyki. Można także wykorzystać gałązki drzew iglastych o drobnych igłach np. świerk biały conica, które bardzo długo będą zielone. Z czasem będzie trzeba zastąpić je nowymi gałązkami choć jest szansa, że się ukorzenią. 

Wykonanie szklanej kuli

1. Dno szklanego naczynia wypełniamy drenażem (np. keramzytem). Im więcej drenażu znajdzie się w naczyniu tym lepiej i bezpieczniej dla roślin. Jednakże żeby nie zaburzyć równowagi kompozycji drenaż powinien wynosić ok 2-5 cm w zależności od wysokości naczynia. 

2. Na wierzch keramzytu można umieścić rośliny, które rosły w doniczkach. Można delikatnie je podkopać w keramzycie jeśli są zbyt wysokie. Po odpowiednim ułożeniu roślin można przystąpić do uzupełniania brakującej ziemi. Należy robić do delikatnie, tak żeby nie zabrudzić ziemią liści roślin. 
3. Jeśli mamy do dyspozycji sadzonki to można je umieścić w podłożu, tak żeby sięgały dolnymi częściami drenażu.
4. Po wyrównaniu powierzchni należy dobrze podlać rośliny, najlepiej wodą miękką (przegotowaną albo odstaną ok. 2 dni o temperaturze pokojowej). 
5. Jeśli liście są zabrudzone można użyć zraszacza by je umyć. 
6. Teraz można przystąpić do dekorowania szkła. 




Jak pielęgnować rośliny? 

Niezależnie od tego, z jakich roślin zostanie wykonana kompozycja, pierwsze podlewanie musi być bardzo obfite i staranne. Następne podlewanie odbędzie się dopiero za 2-5 tygodni w zależności od szybkości parowania  i rodzaju roślin. Nie należy przesadzać z ilością wody bo jej nadmiar jest szkodliwy dla większości roślin (nie błotnych). Poziom wody nie może wzrastać powyżej poziomu  drenażu (keramzytu). Rośliny takie jak: mchy, paprocie można dodatkowo zraszać letnią wodą oraz przykryć folią lub dekoracyjnym korkiem. Przy czym należy pamiętać o wentylacji w innym wypadku może rozwinąć się pleśń. W miarę wzrostu rośliny należy przycinać. W późniejszym etapie hodowli można wykonać nawożenie w postaci pałeczek nawozowych, żeby uzupełnić braki makro- i mikroelementów.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz