2017/09/05

7 roślin łatwych w uprawie, które musisz mieć w swoim ogrodzie !

Wybór roślin dostępnych w sklepach ogrodniczych jest bardzo bogaty. Niektóre z nich wymagają szczególnej opieki i pielęgnacji, na którą nie każdy z nas ma czas. W takiej sytuacji niezbędne okazują się rośliny, które cechują się niewielkimi wymaganiami, a pozostawione "same sobie" rosną dobrze przez cały rok. Ich liście lub kwiaty są bardzo dekoracyjne i dzięki temu, że rzadko chorują są niemalże zawsze w dobrej kondycji.


Poniżej przedstawiam przykłady 7 bezproblemowych roślin ogrodowych.


  • Trzmielina – popularny krzew z rodziny dławiszowatych. Jedną z ciekawszych odmian jest Trzmielina Fortune'a 'Emerald 'n Gold' , która cechuje się bardzo atrakcyjnymi zielonymi listkami z żółtymi obwódkami. Ładnie komponuje się z zielonymi roślinami, rozświetli każdą rabatę. Rośnie dobrze na każdej ziemi i na każdym stanowisku (cienistymi, półcienistymi i słonecznym). Warto jednak sadzić ją na stanowiskach słonecznych, gdyż wtedy przebiera bardziej intensywny, żółty kolor. W zależności od potrzeb może posłużyć jako dekoracyjny krzak (można ją dowolnie formować). Z uwagi, że potrafi się piąć, może rosnąć przy płocie bądź murkach tworząc "złoty wachlarz".

  • Żurawka -bylina należąca do rodziny skalnicowatych. Wyróżnia się bardzo efektownymi, barwnymi liśćmi choć wytwarza także przykuwające uwagę, drobne kwiatostany. Poszczególne odmiany różnią się barwą i kształtem liści a także preferowanym stanowiskiem. Jeśli więc dobierzemy odpowiednią odmianę na dane stanowisku to z pewnością roślina nam się odwdzięczy. Dodatkowo żurawki rosną dobrze na większości typów ziem (od lekko kwaśnej, aż po zasadową). Dobrze znoszą zimę, starsze okazy rzadko przemarzają i już wczesną wiosną są bardzo atrakcyjną ozdobą naszego ogrodu. Ciekawą odmiana jest Heuchera 'Fire Alarm" o intensywnie czerwonych (płomiennych) liściach. Bardzo żywotna odmiana, która dobrze znosi różne warunki świetlne od cienia, aż do pełnego nasłonecznienia. Kwitnie na różowo od czerwca do sierpnia. 
  • Goździk - rodzaj roślin z rodziny goździkowatych. Jedną z łatwiejszych w uprawie odmian jest Goździk pierzasty (postrzępiony), który jest całkowicie mrozoodporny. Jest to więc bylina, która cechuje się srebrzystymi, wzniesionymi łodygami i atrakcyjnie prezentuje się na wszelkich skalniakach, rabatach czy obwódkach. Dekoracyjne są również "postrzępione" kwiaty w kolorze różowym lub białym, które wypuszcza od maja do czerwca. Goździk pierzasty preferuje słoneczne stanowiska choć dobrze rośnie także w półcieniu. Wymaga gleby o odczynie obojętnym lub zasadowym. Warto dodać także, że roślina ta jest dość odporna na suszę i nadaję się do nasadzeń w pojemnikach.




  • Rozchodnik - rodzaj roślin należący do rodziny gruboszowatych. Czyli jak łatwo się domyślić, rozchodniki są odporne na suszę. Wiosną i wczesnym latem wyróżniają się zwartym pokrojem, natomiast w późniejszym okresie przepięknym kwitnieniem. Rosną dobrze nawet na jałowej glebie, o pH zbliżonym do obojętnego. Przykładową odmianą jest Rozchodnik okazały, który jest nieco większy od innych gatunków. Kwitnie od połowy sierpnia do połowy września, wypuszczając zebrane w bukietach liczne, różowe kwiatuszki. Bardzo szybko się rozrasta, dzięki czemu w dość krótkim czasie można uzyskać ładną rabatę z tym gatunkiem.

  • Czyściec wełnisty należy do rodziny jasnotowate. Jest to szybko rozrastająca się bylina, tworząca białe, zwarte kępy. Wyróżnia się srebrzystymi, "wełnistymi" liśćmi, które dopełnią wygląd każdej rabaty. Należy jej jednak wyznaczać górne granicę wzrostu ponieważ może zadusić inne, delikatniejsze rośliny. Jest całkowicie mrozoodporna i bardzo dobrze znosi suszę. Rośnie dobrze na każdej ziemi. Nie lubi przesadzania ale, gdy się zaadoptuje na danym stanowisku, szybko się rozrasta. Czyściec wełnisty kwitnie od czerwca do sierpnia jednak z czasem kwiatostany stają się mało atrakcyjne i warto je ściąć. 
 
  • Pęcherznica kalinolistna - gatunek rośliny należący do rodziny różowatych. Na szczególną uwagę zasługuje krzew dorastający do 3 m wysokości o wyprostowanych pędach i bardzo atrakcyjnych purpurowo-czerwonych liściach. Mowa tutaj o Pęcherznicy kalinolistnej "diabolo", która jest odporna na mróz i bardzo łatwa w uprawie. Dobrze sobie radzi na każdym stanowisku, choć najlepiej wybarwia się w pełnym słońcu. Można ją komponować z innymi wyższymi roślinami, sadzić jako żywopłot lub jako soltier.
  • Floks szydlasty (płomyk) – gatunek rośliny z rodziny wielosiłowatych.W zestawieniu nie mogło zabraknąć tych łatwych w uprawie bylin okrywowych. Jedną z atrakcyjniejszych odmian jest Floks szydlasty (Phlox subulata) Mc Daniels Cushion. Wyróżnia się zielonymi igiełkowatymi liśćmi oraz niesamowitym kwitnieniem w postaci dużej liczby ciemno różowych kwiatuszków, z których tworzy gęsty dywan. Roślina powtarza kwitnienie w sierpniu choć nie jest już tak efektowne jak w maju i czerwcu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz