2017/08/31

Pielęgnacja trawnika - kilka praktycznych rad

Zadbany trawnik jest wyznacznikiem dobrze prowadzonego ogrodu. Jego żywozielony kolor idealnie komponuje się z innymi roślinami. Oprócz walorów dekoracyjnych pełni też wiele innych, ważnych funkcji. Osłania glebę i chroni ją przed chwastami oraz dobrze odprowadza wodę. Dzięki czemu po opadach deszczu nie powstają kałuże. Trawnik jest też idealnym miejscem odpoczynku i zabaw dla dzieci. Żeby uzyskać ładny, gęsty trawnik wystarczy przestrzegać kilku prostych wskazówek. 
Jak dbać o trawnik? 
  • Trawnik należy regularnie kosić co powoduje jego zagęszczenie. Nie należy kosić zbyt nisko, zwykle optymalna jest wysokość od 4 do 6 cm. Wyjątkiem są specjalne niskie mieszanki traw, które można ciąć niżej. Należy pamiętać, aby w upalne dni ograniczyć koszenie ponieważ trawa jest wtedy bardziej podatna na przesuszenie. Jeśli trawa jest bardzo wysoka to przy jednorazowym koszeniu można ją maksymalnie skrócić tylko o połowę (zaleca się stopniowe skracanie trawy). Po koszeniu warto trawę intensywnie podlać. 
  • Trawnik ma duże zapotrzebowanie na wodę zwłaszcza w trakcie upałów. W zależności od posiadanej mieszanki traw, należy pamiętać o właściwym nawadnianiu. Trawę najlepiej podlewać rano. Im niżej skoszona trawa tym większe zapotrzebowanie na wodę. 
  • Trawa ma bardzo duże zapotrzebowanie na składniki pokarmowe.Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ich trawnik wymaga natychmiastowego nawożenia. Niedobory składników pokarmowych dają podobne symptomy jak niedobór wody. Trawa jest wtedy bladożółta, wygląda na przesuszoną i ma słabe przyrosty. W takim przypadku, należy zastosować nawóz o przedłużonym uwalnianiu w postaci granulek. W terminie od kwietnia do września stosuje się nawożenie azotowe, które spowoduje intensywniejszy wzrost i krzewienie. W sytuacji niedoborów, trawa się ładnie zazieleni. Natomiast jesienią stosuje się nawożenie potasowe, które przyczyni się do rozrostu systemu korzeniowego i dobrze przygotuje trawnik do nadchodzącej zimy. Bezpośrednio po nawożeniu trawę należy podlać.
  • Wapniowanie gleby na której rośnie trawnik jest potrzebnym zabiegiem wyłącznie wtedy, gdy zaczyna pojawiać się mech na trawniku. Może to świadczyć o zbyt kwaśnej glebie, której odczyn podwyższa się poprzez jesienne nawożenie wapniem. W celu pozbycia się mchu można zastosować jednorozowo siarczan żelaza, który usunie jedynie problem, a nie przyczynę.
  • Kolejnym ważnym zabiegiem jest aeracja trawnika, którą wykonuje się w sytuacji bardzo zbitej gleby (zwykle po drugim roku od założenia trawnika). Umożliwia rozluźnienie gleby oraz napowietrzenie systemu korzeniowego. Zabieg wykonuje się wczesną wiosną, a następnie późnym latem za pomocą wideł, specjalnych butów lub walca z kolcami. W przypadku większej powierzchni trawnika lepiej sprawdzi się specjalistyczne urządzenie tzw.areator.
  • Starsze, przerośnięte trawniki wymagają wykonania zabiegu wertykulacji. Czynność ta polega na częściowym usunięciu wierzchniej warstwy zbitej ziemi, poprzez płytkie cięcie pionowe. Ten zabieg podobnie jak aeracja przyczyni się do lepszego napowietrzenia systemu korzeniowego oraz efektywniejszego wchłaniania wody i nawozów. Daną czynność należy wykonać co najmniej raz w roku, najlepiej wczesną wiosną w marcu. W razie potrzeby można tą czynność powtórzyć jesienią. Do tego celu używa się wertykulatora ręcznego lub elektrycznego. Jeśli nie mamy tego typu urządzeń w swoim ogrodzie to warto dokładnie "wyczesać" trawnik za pośrednictwem grabi. Dynamicznymi ruchami należy usunąć całą martwą tkankę, wzruszając przy tym wierzchnią warstwę ziemi. 
Jeśli regularnie będziemy dbać o trawnik to nie powinno być problemów związanych z chwastami i mchem. Dobrze odżywiona trawa nie pozwoli chwastom wyrosnąć. Przykładowo jeśli trawnik wykaże niedobory azotu, powstaną placki na których zaczną rosnąć lepiej przystosowane rośliny (czyli chwasty). 
 
Czytaj także:
 

2 komentarze: