2017/09/18

Amatorska, sprawdzona metoda rozmnażania roślin z łodyg (sadzonki zielne i półzdrewniałe)

Niektóre rośliny można rozmnożyć samodzielnie.  Jedną z prostszych metod  jest sadzonkowanie, które umożliwia uzyskanie z części pędu nowej samowystarczalnej rośliny. Bardzo często podczas przycinki pozostaje nam spora ilość gałązek, które mogą posłużyć jako materiał na nową roślinkę. Poniżej przedstawie jak w bardzo łatwy i szybki sposób można rozmnożyć roślinę wykorzystując do tego celu sadzonki zielne i pół-zdrewniałe. 


Rośliny, które rozmnażałam daną metodą:
  • trzmieliny;
  • bukszpany;
  • pierisy japońskie;
  • azalie.
wszystkie sadzonki po miesiącu czasu mają zielone liście co pozytywnie świadczy o procesie ukorzeniania
Termin 
Moim zdaniem najodpowiedniejszym terminem do rozmnażania tego typu roślin jest przełom sierpnia/września. Najlepiej przystąpić do prac w momencie ustania największych upałów Co daje  szansa, że roślina zdąży się ukorzenić przed nastaniem zimy. Często same rośliny dają nam sygnał poprzez silne krzewienie, że jest to odpowiednia pora do poboru sadzonek. Tylko silne i zdrowe rośliny dają gwarancję, że ich pędy mają dostatecznie dużo "sił witalnych" żeby przetrwać proces ukorzeniania. 

Wybór i przygotowanie odpowiednich sadzonek 
  • nieważne czy pobierze się sadzonkę zielną czy pół-zdrewniałą, ważna jest aby była zdrowa, bez żadnych uszkodzeń;
  • sadzonki powinny być pojedynczą łodygą, wszystkie boczne pędy należy uciąć; 
  • sadzonką powinna mieć długość 10-15 cm;
  • warto obciąć górną (czubek), wiotką część łodygi, która nie nadaje się do ukorzeniania; 
  • z dolnej części łodygi należy usunąć wszystkie liście;
  • rozmnażana roślina nie może w danym czasie kwitnąć; 
  • każda sadzonka powinna być ścięta ukośnie za pomocą bardzo ostrego sekatora lub nożyka, nie można zostawić ran szarpanych, które opóźniają/uniemożliwiają proces ukorzenienia.
Do rozmnażania sadzonek nie stosuje "ukorzeniaczy", które w swoim składzie zawierają sole mineralne. Uważam, że każda łodyga, a także ziemia posiada wystarczającą ilość składników pokarmowych "na start". Preparaty, które zawierały dodatkowe substancje np. auksyny czyli hormony roślinne stymulujące proces tworzenia się korzeni, zostały wycofane z obrotu. Istnieją jednak ukorzeniacze zawierające środki grzybobójcze, które w niektórych przypadkach mogą pozytywnie wpłynąć na proces ukorzeniania się roślin. 
Przygotowanie podłoża i sadzonkowanie 
Do rozmnażania roślin stosuję zwykłą ziemie ogrodową, w przypadku gdy ziemia jest zbyt gliniasta i ciężka można wymieszać ją z piaskiem. Jeśli rozmnażamy azalie to warto dodać kwaśnego torfu w celu obniżenia pH - idealnego dla tej grupy roślin. Tak przygotowaną ziemie należy spulchnić i wsypać do połowy zwykłej, dużej doniczki o wysokości ok 15-20 cm i średnicy 15 cm. Następnie należy umieścić w niej sadzonki, tak żeby wypełnić nimi całą doniczkę ( im więcej tym lepiej). Większa ilość sadzonek znacznie poprawia proces ukorzeniania. Poza tym gęste umieszczenie sadzonek stwarza lepsze warunki tlenowe dla przyszłych korzeni i chroni części nadziemne przed nadmierną utratą wody. Nie ma konieczności częstego podlewania i przykrywania, dzięki czemu powietrze swobodnie przepływa w doniczce. Na samym końcu należy bardzo obficie podlać doniczkę letnią wodą. Tak przygotowane młode sadzonki roślin należy umieścić w pół cienistym, osłoniętym od wiatru miejscu. Należy unikać gwałtownych wahań temperatur. Optymalna jest temperatura 16-20*C. 

doniczka wypełniona ok. 30 pojedynczymi sadzonkami zielnymi azalii

Zimowanie młodych sadzonek 
Jest to bardzo istotny etap rozmnażania roślin w tak późnym terminie. Młode sadzonki są o wiele bardziej wrażliwe na przemarzanie. Najlepiej doniczki z sadzonkami umieścić w dole na głębokość co najmniej 20 cm. Następnie wszystkie doniczki należy przysypać ziemią ponad wysokość doniczki lub przykryć agrowłókniną lub stroiszem. Można także wykorzystać inspekt, w którym sadzonki są chronione przed silnym i mroźnym wiatrem.

Wiosenne przesadzanie
Wraz z nastaniem wiosny można przystąpić do dzielenia naszych sadzonek. Każda pojedyncza łodyga to osobna roślina, którą można umieścić na miejscu docelowym. Rośliny sadzone wcześnie (np. w marcu) warto dodatkowo za kopczykować co uchroni je przed przemarzaniem i utratą wody. 

2 komentarze:

  1. A robią jeszcze takie ukorzeniacze z hormonami? ;>

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak jak wyżej, nie spotkałam się, a szkoda bo są gatunki roślin, które się trudniej ukorzeniają :)

      Usuń