Woda jest substancją niezbędną do funkcjonowania roślin. Ogrodowa zieleń potrzebuje wody, choć nie zawsze istnieje konieczność jej podlewania. Ta prosta z pozoru czynność może wyrządzić wiele szkód. Wymagany jest umiar i wiedza na temat tego, które rośliny powinny być podlane, a które nie. Dodatkowo jest szereg różnych czynników, które wpływają na zapotrzebowanie roślin na wodę.
Spis treści
1.Dlaczego nadmiar wody jest szkodliwy dla roślin? Skutki częstego podlewania.
2.W jakich miesiącach jest największe zapotrzebowanie roślin na wodę?
3.Czym jest susza fizjologiczna ?
4.O jakiej porze najlepiej podlewać rośliny?
5.Czy trawnik można podlewać w południe?
6.Jak podlewać rośliny i w jakich sytuacjach istnieje konieczność częstszego ich podlewania?
7.Skutki braku wody?
8.Jakie rośliny są odporne na susze ?
9.Podsumowanie
1. Dlaczego nadmiar wody jest szkodliwy dla roślin? Skutki częstego podlewania.
Zbyt częste podlewanie negatywnie wpływa na korzenie roślin. Rzadsze podlewanie ma na celu wymusić na roślinie rozwój głębszego systemu korzeniowego. Na tyle dużego, aby roślina była wstanie przetrwać okres suszy.
Poza tym, wysoka wilgotność powietrza i woda, długo utrzymująca się w korzeniach roślin wpływa na rozwój chorób grzybowych. Jest to idealne siedlisko do rozwoju wielu gatunków, bardzo groźnych, grzybów. Przy czym, są rośliny bardziej podatne na ich ataki. Przykładowo, róże łatwo ulegają chorobom, często cierpią na czarną plamistość, mączniaka prawdziwego i na rdzę róży (dochodzi do utraty liści). Z kolei trawa może być atakowana przez mączniaka prawdziwego(powoduje biały nalot na źdźbłach trawy) lub zgorzela fuzaryjnego (występują brązowe plamy na trawniku). Warzywa również są częstym źródłem bytowania różnych patogenów grzybowych. Zaraza ziemniaka (na pomidorze) występuje w okresach przedłużającego się chłodu połączanego z deszczową pogodą. Z kolei opadzina liści (antraknoza) powoduje ogołocenie z liści, spadek plonów oraz słabszy wzrost porzeczek.
Korzenie roślin dokonują wymiany gazowej z glebą pobierając tlen O2, wydając CO2. Dlatego ważne jest, żeby gleba była przepuszczalna. Zbyt zbita i ciężka gliniasta powoduje zatrzymywanie wody. Najbardziej niebezpieczna jest woda stojąca, która jest pozbawiona tlenu. W akwariach stosuje się filtr, który wprawie wodę w ruch i tym samym ją napowietrza. W przypadku braku/małej ilości tlenu korzenie roślin zaczynają się dusić.
2. W jakich miesiącach jest największe zapotrzebowanie roślin na wodę?
Polska jest krajem, w którym przeważająca ilość dni jest deszczowa. Podlewać rośliny należy głownie w okresach suszy i upałów czyli podczas wysokiej transpiracji (parowania) wody u roślin. Największa zapotrzebowanie na wodę jest wczesną wiosną i wczesnym latem. Poniższa tabela, pokazuje średnie sumy miesięczne opadów w roku 2019 w Katowicach. Widać, że najmniej opadów było w lutym, marcu, czerwcu i listopadzie. Ważna jest także temperatura. Im cieplej, tym większe jest parowanie. Można więc przyjąć, że największe zapotrzebowanie na wodę było w marcu, kwietniu i czerwcu. Z uwagi, że coraz częściej zimy bywają bezśnieżne istnieje konieczność podlewania roślin na przełomie października/listopada.
W przypadku roślin zimozielonych ważne jest zapewnienie dużej ilości wody w okresie jesiennym i wczesnowiosennym. Zapobiegnie to suszy fizjologicznej, a to z kolei przyczyni się do lepszego przezimowania rośliny oraz jej przyszłego rozwoju i ewentualnego kwitnięcia.
3. Czym jest susza fizjologiczna ?
Susza fizjologiczna ma miejsce wtedy, kiedy roślina nie jest wstanie pobierać wody, pomimo tego, że znajduje się ona w glebie. Powodem tego stanu rzeczy może być:
- niska temperatura otoczenia;
- przemarzanie ziemi;
- zasolenie gleby (zbyt duże dawki nawozów/podlewanie roślin twardą wodą wodociągowa).
4. O jakiej porze najlepiej podlewać rośliny?
Rośliny najlepiej podlewać rano, tak żeby zdążyły wyschnąć przed nadejściem słońca, którego promienie mogą działać jak soczewki, uszkadzając liście roślin. Poza tym, ten termin sprawia, że woda wokół roślin (lub na roślinach) zdąży wyparować przed nadejściem chłodniejszej nocy (unikamy chorób grzybowych). A w przypadku, wystąpienia upałów, woda zdąży się wchłonąć w głębsze warstwy ziemi. W porze rannej nie występuje jeszcze tak duże parowanie. Chodzi o oszczędność wody wodociągowej.
Od tego można wyróżnić kilka wyjątków:
- gdy jest zimno na zewnątrz (gdy słońce jeszcze mocno nie operuje), lepiej podlewać rośliny w najcieplejszym momencie dnia czyli w południe ;
- w trakcie trwania upałów, gdy noce są ciepłe można rośliny podlewać po południu;
- podczas pochmurnych, ciepłych dni można podlewać rośliny w południe (brak ryzyka poparzeń liści).
5. Czy trawnik można podlewać w południe?
Jest bardzo duży opinii, że traw nie powinno się podlewać w południe. Moim zdaniem można. Widziałam jak w cieplejszych od Polski krajach, trawa była podlewana w samo południe, kiedy słońce było najwyżej i nie zauważyłam żadnego uszczerbku na jej zdrowiu. Źdźbła trawy nie są na tyle duże/szerokie żeby mogło tutaj dochodzić do działania soczewki z kropli wody. Nie przemawia do mnie również teoria szoku termicznego. Rośliny potrafią obniżać swoją temperaturę w trakcie transpiracji. Uważam nawet, że gdyby nie brać pod uwagę strat wody w wyniku parowania to południe jest najlepszą porą podlewania trawnika. Często to właśnie o tej porze rośliny potrzebują największej ilości wody ponieważ słońca jest najwięcej, co umożliwia przeprowadzanie procesu fotosyntezy. I unikamy chorób grzybowych.
Rośliny rosną w oczach w połączeniu z dużą ilością słońca oraz wysoką wilgotnością powietrza.
Gdy kiedyś podlałam trawnik rano, około godziny 8:00 (przy temperaturze około 12*C), następnego dnia pojawił się grzybiczy, biały nalot. Trawnik przestałam podlewać i nalot szybko zniknął. Jednakże jest to przykład szkodliwości podlewania, gdy na zewnątrz jest zbyt zimno. Trochę podobnie jak u ludzi, kąpanie się w zimnej wodzie przy niskiej temperaturze otoczenia, grozi przeziębieniem.
6. Jak podlewać rośliny i w jakich sytuacjach istnieje konieczność częstszego ich podlewania ?
Rośliny najlepiej podlewać rzadziej ale intensywniej, żeby uniknąć rozwoju wspomnianych wyżej chorób grzybowych. Zawsze należy unikać moczenia liści ponieważ większość roślin ogrodowych tego nie lubi.
Rośliny ciepłolubne tj. rośliny balkonowe (np.pelargonie, surfinie), warzywa (np. ogórki, pomidory) najlepiej podlewać ciepłą wodą.
Większość dorosłych drzew i krzewów wymaga nawadniania jedynie w okresach długotrwałej suszy/upałów pod warunkiem, że rosną na odpowiednio chłonnym podłożu.
Natomiast większe zapotrzebowanie na wodę ma miejsce, gdy rośliny:
- mają płytki system korzeniowy np. trawnik;
- są młode i nie wytworzyły jeszcze dostatecznego systemu korzeniowego;
- są kopane z gruntu zwłaszcza, gdy nastąpiło uszkodzenie bryły korzeniowej;
- rosną w piaszczystym, mało zwięzłym podłożu;
- pochodzą, ze środowisk, gdzie naturalnie występują duże ilości wody np. wiązówka błotna;
- rosną w donicach (wyższa temperatura i mniejsza ilość ziemi).
Większość roślin pochodzących z cieplejszych klimatów potrzebuje jedynie dodatkowego nawodnienia w okresach suszy. W Polsce jest więcej dni deszczowych/pochmurnych aniżeli słonecznych.
7. Skutki braku wody?
W ciepłe, suche i słoneczne dni transpiracja jest największa. Jeśli wody jest za mało, pędy zaczynają lekko więdnąć. W przypadku lekkich niedoborów wody, rośliny zamykają szparki, co zmniejsza straty wody spowodowane parowaniem, ale nie całkowicie. Jeżeli okres niedoborów wody się przedłuża, może dojść do nieodwracalnych uszkodzeń rośliny.
8. Do roślin odpornych na susze można zaliczyć:
- goździk siny;
- lawenda wąskolistna;
- tawułę szara;
- żagwin ogrodowy;
- czyściec wełnisty;
- róże (zwłaszcza dzikie i parkowe);
- przetacznik kłosowaty;
- berberys Thunderbrga;
- sosnę czarna ;
- tamaryszek czteropręcikowy;
- rozchodniki i rojniki.
9. Podsumowanie
- Rośliny głębiej się ukorzeniają, gdy są rzadziej podlewane.
- Nadmiar wody sprzyja rozwojowi chorób grzybowych.
- Największe zapotrzebowanie na wodę jest wczesną wiosną i wczesnym latem.
- Podlewanie roślin w trakcie trwania upałów w południe, sprzyja poparzeniom liści oraz powoduje duże straty wody podczas parowania.
- Rośliny lepiej podlewać rano, rzadziej ale intensywniej
- Rośliny ciepłolubne tj. warzywa (ogórki, pomidory), rośliny balkonowe lepiej podlewać ciepłą wodą.
- Większość dorosłych drzew i krzewów rzadko kiedy wymaga podlewania.
- W niektórych sytuacjach istnieje konieczność częstszego podlewania np. gdy rośliny są młode, zostały świeżo zasadzone lub rosną w doniczce.
Czytaj także:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz