2017/04/22

Zalety i funkcje inspektu w ogrodzie - przykłady i rodzaje inspektów

Inspekt jest ważnym elementem wyposażenia każdego ogrodu. Umożliwia uprawę roślin wczesną wiosną, późną jesienią i zimą. Jego celem jest ochrona roślin przed wpływem niekorzystnych warunków pogodowych tj. silnym, mroźnym wiatrem, gradem i śniegiem. W jego wnętrzu panuje nieco wyższa temperatura co wpływa na przyspieszenie plonowania warzyw i kwitnienia roślin ozdobnych. Może być zbudowany z różnych materiałów np. z drewna w postaci skrzyni lub okna wpuszczonego w ziemie. 


Rodzaje inspektów: 
  • Inspekt zimny – do jego ogrzania wykorzystuje się jedynie energie słoneczną.
  •  inspekt ciepły – do jego ogrzania wykorzystuje się kompost lub obornik, który w wyniki rozkładu przez mikroorganizmy, podgrzewa rośliny od spodu. Można także wykonać specjalistyczny system ogrzewania np. elektryczny. 
Przykład typowego inspektu z drewna
Inspekt wykonany własnoręcznie. Niestety brak odpowiednich narzędzi spowodował nierówności i tym samym brak szczelności. Co nie zmienia faktu, że bardzo dobrze się sprawdza zwłaszcza w przypadku wysiewu nasion (np. aksamitki) i zimowania młodych sadzonek. 

Budowa inspektu z kabiny prysznicowej 
Do budowy inspektu postanowiłam wykorzystać drzwi z kabiny prysznicowej. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że "szkło" jest zaokrąglone, dzięki czemu jest więcej miejsca we wnętrzu i łatwiej się je otwiera. Dany materiał jest też wytrzymalszy od szkła i tak łatwo się nie stłucze. Ponadto wykopałam dosyć głęboki dół, który ma na celu utrzymywanie stałej temperatury. Moim zdaniem znacznie lepiej sprawdza się inspekt z "dołkiem" z dwóch powodów. Przede wszystkim jest bardziej szczelny, co pomaga utrzymać wysoką wilgotność. Po drugie, z uwagi, że znajduję się poniżej wierzchniej warstwy gruntu, temperatura we wnętrzu jest bardziej stabilna.


Podsumowując inspekt cechuje się następującymi zaletami i funkcjami:
  • utrzymywanie wysokiej wilgotności; 
  • utrzymywanie wyższej temperatury
  • zimowanie młodych sadzonek roślin; 
  • wcześniejsze plonowanie warzyw i kwitnienie roślin ozdobnych; 
  • wysiew nasion; 
  • ochrona młodych sadzonek przed szkodnikami (np.brak mszyc i larw na różach)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz