2017/04/15

Aksamitka roślina uniwersalna - doskonała na każdą rabatę !

Jedna z moich ulubionych roślin jednorocznych. Kwitnie bardzo obficie i długo, aż do samych przymrozków. Z uwagi na swój mało wymagający charakter, może rosnąć w każdym miejscu w ogrodzie. Sprawdza się również na balkonach i tarasach, ponieważ dobrze rośnie w donicach i  pojemnikach. Jest bardzo pożyteczną rośliną. Zwabia i unieszkodliwia nicienie glebowe, które wyrządzają bardzo duże szkody w systemach korzeniowych roślin. Poza tym jej nieprzerwane kwitnienie i duża liczba kwiatów sprawia, że przyciąga mnóstwo owadów żywiących się nektarem.

Rodzaje Aksamitek
  • Aksamitka Wyniosła - wyróżnia się stosunkowo dużymi kwiatami osiągającymi rozmiary nawet do 12 cm.  W sprzedaży najczęściej spotykane są wysokie odmiany ok. 60 - 100 cm. Choć występują również formy niskie ok. 30-40 cm.
  • Aksamitka Rozpierzchła - jej kwiaty dorastają do około 4 cm. Mogą być pełne lub półpełne. W zależności od odmiany osiąga około 15 - 35 cm wysokości. 
  • Aksamitka Wąskolistna - w porównaniu do aksamitki rozpierzchłej czy wyniosłej ma najmniejsze liście i najdrobniejsze kwiaty Dorasta do 35 cm wysokości.
Charakterystyka
nazwa Aksamitka (tagetes)
rodzaj roślina jednoroczna
rodzina astrowate (asteraceae)
wysokość 15-100 cm
dekoracyjność
kwiaty
okres kwitnienia
czerwiec-październik
kolor pomarańczowy, żółty, biały, wielobarwny
okres kwitnienia
czerwiec-listopad
stanowisko
półcień, słońce

Kwitnienie 
Roślina kwitnie bardzo obficie i nieprzerwanie, aż do samych przymrozków. Wypuszcza dużą ilość kwiatów w kolorze: pomarańczowym, żółtym lub wielobarwnym. W sprzedaży dostępna jest także biała odmiana aksamitki.

Podłoże  
Roślina nie ma specjalnych wymagań co do parametrów podłoża. Poradzi sobie nawet na ciężkiej, zbitej gliniastej glebie choć preferuje bardziej przepuszczalne gleby. Aksamitki nie lubią jedynie terenów podmokłych i torfowych.

Rozmnażanie 
Roślinę bardzo łatwo rozmnaża się z nasion. Wystarczy zebrać przekwitnięte kwiatostany, które wysiewa się w następnym roku w marcu lub kwietniu pod osłonami lub po 15 maja wprost do gruntu. Dopiero po wystąpieniu ryzyka przymrozków, można ją sadzić na miejsce stałe. 

Uniwersalność zastosowania  
Roślina może rosnąc niemalże w każdym miejscu w ogrodzie. Może służyć jako obwódka wszelkich rabat. Ponadto jej kwiaty świetnie komponują się z innymi roślinami, na samej rabacie. Należy jedynie dopasować odpowiednią odmianę. Dobrze rośnie w donicach i pojemnikach balkonowych. Z uwagi, że nie choruje może rosnąc w miejscach, gdzie jest całkowicie postawiona bez opieki. Jej główną zaletą jest wysoka odporność na suszę.
 



Aksamitka bardzo atrakcyjnie prezentuje się o zmierzchu. Wtedy przyciąga najwięcej owadów zapylających. Kolor kwiatów jest tak intensywny, że aparat wychwytuje go przy słabym oświetleniu. Żywy, pomarańczowy kolor kwiatów przydatny jest zwłaszcza jesienią, gdy w ogrodzie zaczyna robić się "szaro".
 
Dlaczego warto mieć aksamitki w swoim ogrodzie?
  • bardzo długo kwitną, aż do samych przymrozków;
  • bez trudu można je samodzielnie wysiać ;
  • nie zapadają na choroby;
  • odporne są na suszę;
  • mogą rosnąc w donicach;
  • dobrze rosną na przeciętnej glebie;
  • zwalczają niebezpiecznie nicienie glebowe;
  • rozświetlają  rabatę;
  • przyciągają dużo pożytecznych owadów.   

Na co zwracać uwagę podczas uprawy aksamitki?
Są to rośliny proste w uprawie choć mają swoje ograniczenia. Przede wszystkim nie lubią zimna oraz nadmiaru wody. Jednakże i tak lepiej sobie radzą niż inne rośliny jednoroczne np. astry, cynie, które w niesprzyjających warunkach łatwo zapadają na choroby. Dodatkowo należy bardzo uważać na ślimaki,  które najbardziej lubią żerować na młodych roślinach. Jeśli odpowiednio ich nie zabezpieczymy to mogą zniknąć w ciągu jednego dnia.  Dorosłe aksamitki są już mniej atrakcyjne i są rzadziej atakowane. Najskuteczniejsze są chemiczne metody zwalczania ślimaków, które należy stosować z rozwagą(czytaj tutaj).
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz